reklama

Potulky Bieloruskom

Bielorusko nepatrí práve medzi najpopulárnejšie a najznámejšie turistické destinácie . Rozvoj turizmu sťažujú predovšetkým pobytové víza, slabšia propagácia krajiny a predsudky, čo je samozrejme na škodu, lebo táto krajina má veľa čo ponúknuť. Aspoň tá prvá zábrana budúci rok na chvíľku odpadá počas majstrovstiev sveta v hokeji sa dočasne ruší vízová povinnosť a na vstupenku do krajiny postačí lístok na zápas. Ak máte radi hokej a ste unavení mainstremovým turizmom, výlet do Bieloruska rozhodne stojí za zváženie.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (16)

Bielorusko je prevažne rovinatá krajina s nespočetným množstvom lesov, pre ktoré mu tiež patrí prívlastok „pľúca Európy“. Ťažba dreva nie je veľmi rozvinutá, no na druhej strane si takto lesy zachovávajú svoj pôvodný ráz a slúžia ako útočisko pre u nás už takmer vykynožených vlkov, zubrov a medveďov. Nuž, všetko zlé je na niečo dobré. Tieto zdanlivo nekonečné lesy sú tak rajom pre hubárov, turistov, či iných dobrodruhov. V Bielorusku sa taktiež nachádza posledný rozsiahly prales v Európe: Bieloževský prales, situovaný na hranici s Poľskom. Na svoje si prídu aj rybári na viac ako 10 000 jazerách roztrúsených po celej krajine.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
Bieloževský prales
Bieloževský prales 
2

Po príchode do Bieloruska sa na okamih hneď z každého stane milionár. Aspoň teda do chvíle, kým sa jeho slastný pocit bohatstva nerozplynie pri zaplatení 20 000 rubľov za pivo alebo 5000 za kávu z automatu. Preorientovanie sa na bankovky so sumami nám známym akurát z hier Monopoly nejakú tú chvíľku trvá, ale dá sa na to časom zvyknúť. Za euro dostanete v Bielorusku 12 000 rubľov a tí lenivejší si môžu všetko rátať v jednoduchšom pomere 1:10 tisíc.

Pre Slováka môže byť zaujímavým prekvapením, že Bielorusi zdravia hostí tradične s chlebom a soľou, čo je nám veľmi podobné. Každého hrdého národovca zaiste tiež poteší náš Zlatý Bažant, ktorý nájdete na pultoch obchodov síce so slovenskými etiketami, no bieloruskej výroby.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Medzi západniarmi v EÚ akoby prevládal podobný názor ako u Američanov, že všetko na východ je zaostalejšie, chudobnejšie a divokejšie ako ich zlatá klietka, z ktorej majú strach vyliezť. A krása v cestovaní spočíva práve v tom, že podobné predsudky veľmi rýchlo rúca.

Bielorusko je napriek svojej často kritizovanej politickej situácii dobre rozvinutá krajina. Nezáleží na tom, či navštívite najpopulárnejšie turistické lákadlá, alebo sa schválne zatúlate do odľahlých dediniek. Väčšina budov je prekvapivo veľmi dobre udržiavaná, čo sa o mnohých dedinkách na Slovensku žiaľ nedá povedať. Tento fakt je v podstate o to obdivuhodnejší, keď si vezmeme do úvahy, že život v Bielorusku s dvojtretinovým platmi a o niečo vyššími cenami ako u nás, vôbec nie je jednoduchý. Výrazne lacnejší je len benzín (0,70 €/l, a to vďaka veľmi dobrým vzťahom so susedným Ruskom. Podobne je na tom aj infraštruktúra, ktorá je štedro dotovaná bieloruskou vládou (diaľnice sú pre Bielorusov zadarmo a všetky cesty sú až v zázračne dobrom stave).

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Naopak, základné potraviny a byty sú drahšie ako na Slovensku, čo bežným ľudom nedáva zrovna najlepšie vyhliadky do budúcnosti. Pozitívom je ale fakt, že takmer všetky pozemky, strategické podniky a fabriky sú majetkom vlády, ktorá si uvedomuje ich dôležitosť , a nerozpredáva „veselo“ a bez rozmyslu celú krajinu, ako to niekedy robí tá naša.

V Minsku ma najviac uchvátila veľkosť štátnej knižnice, ktorej budova v tvare osemhranu svetielkuje všade naokolo, ako taký obrovský maják. Na vrchu sa nachádza pekná vyhliadková veža so skvelým výhľadom na celé mesto. Na výstavbu knižnice sa v rámci celonárodnej zbierky poskladali všetci obyvatelia, ale za doživotné členstvo v sume nižšej ako dva doláre to určite stálo.

SkryťVypnúť reklamu
reklama
Národná knihovňa
Národná knihovňa 

O bohatej histórii Bieloruska svedčia viaceré skvostné zámky a turistické miesta. Rád by som ako inšpiráciu spomenul aspoň tie, ktoré sa mi podarilo navštíviť.

Pri južnej hranici s Poľskom je situované mesto Brest, kde je možné navštíviť Brestskú pevnosť preslávenú hrdinskou obranou počas 2. sv. vojny. Toto miesto je dnes hrdým symbolom odboja proti okupantom a v areáli pevnosti nájdeme veľkolepé monumenty a vojenské múzeum. Pevnosť pôvodne vybudovali Nemci a iróniou osudu ju zrejme postavili tak dôkladne, že ju neskôr mali sami problém dobyť. Všeobecne si 2. sv. vojna v Bielorusku vybrala vysokú daň - na následky vojny zahynul každý 4 obyvateľ. Dnešný patriotizmus je preto podľa mňa rozhodne na mieste. V mestách poznamenaných obzvlášť krutými bojmi sú postavené majestátne monumenty s neustále plápolajúcim plameňom, ktorý symbolizuje nikdy nekončiacu vďačnosť a úctu padlým.

Pomník padlým vojakom v Brestskej pevnosti
Pomník padlým vojakom v Brestskej pevnosti 
Brestská pevnosť
Brestská pevnosť 
Obrázok blogu

Kúsok od Brestu sa nachádza veľmi neobvyklé hradné opevnenie pozostávajúce z vysokej murovanej veže z 13. storočia (Kamenets Tower). Zverejnený obrázok trochu pripomína úvod k populárnemu seriálu Game of Thrones a samotná veža sa taktiež ponáša na Isengard z Pána Prsteňov. V skutočnosti slúžila hradná veža skôr ako obranná pevnosť a jej výška umožňovala dobrý rozhľad po okolitej krajine. Podobných obranných opevnení bolo v minulosti postavených viac, ale toto je jediné, ktoré sa dodnes zachovalo.

Kamenets Tower
Kamenets Tower 
Obrázok blogu

Prvým turistickým lákadlom v Minsku, ktoré Vás bude lákať z každého 5. bilboardu v meste, je hrad Mir, vzdialený od hlavného mesta len necelých 100 km. Vyznačuje sa unikátnym prepojením gotického, barokového a renesančného štýlu. V minulosti slúžil ako vojenská pevnosť, o čom svedčia nie len diery od diel v hradných múroch, ale aj neustále rekonštrukcie po ťažkých bojoch v rôznych epochách, vďaka ktorým nadobudol svoj dnešný špecifický vzhľad. Zámok MIR bol roku 2000 zaradený do kultúrneho dedičstva UNESCO.

Zámok Mir
Zámok Mir 

Z množstva hradov a zámkov stojí určite za zmienku aj zámok Nesviž, ktorý bol rovnako ako hrad Mir, majetkom šľachtickej dynastie Radziwillov tešiacej sa veľkému vplyvu vo vtedajšom Prusku. Zámok Nesviž sa stal významným miestom rozvoja kultúry, vedy, umenia a remesiel. Súčasťou areálu je komplex 10 navzájom prepojených budov obklopujúcich hlavný dvor zo šiestich strán, z ktorých sú najznámejšie múzeum a kostol Božieho tela. Nesviž si svojou architektonickou unikátnosťou zaslúžil taktiež čestné miesto na zozname chránených pamiatok UNESCO.

Nesviž
Nesviž 
Nesviž
Nesviž 
Obrázok blogu

Cesta na sever smerom na Rusko vedie cez mesto Vitebsk, hlavné mesto rovnomenného regiónu. Podnebie je v tejto oblasti výrazne chladnejšie a počas krutej zimy by som toto miesto rozhodne navštíviť nechcel. Z Vitebsku je možné si spraviť výlet do mesta Polotsk, alebo priamo do Katinského lesa, či Smolenska, ak si vybavíte ruské víza.

Železničná stanica vo Vitebsku
Železničná stanica vo Vitebsku 

Vo Vitebsku je potešením pre oči starobylý drevený kostolík hneď vedľa nedávno otvorenej a vysvätenej pravoslávnej katedrály. V lete máte možnosť sa stať svedkami veľkolepých umeleckých festivalov, ktoré každoročne priťahujú veľký počet návštevníkov.

Obrázok blogu

Záverom by som sa veľmi rád poďakoval Sashovi, Zheniovi a Pashovi za ich obdivuhodnú ochotu ukázať mi všetky krásy ich rodnej zeme, a istému pánovi na veľvyslanectve, ktorý mi po všetkých tých trampotách s farebnosťou, kompozíciou a hrúbkou fotografie nakoniec potrebné víza vydal.

Zopár praktických informácií:

Výlet do Bieloruska bez základných znalostí ruštiny a azbuky je číre šialenstvo. Preto dôrazne odporúčam mať v skupine niekoho, kto sa vie dohodnúť po rusky. S angličtinou totižto až na svetlé výnimky veľmi nepochodíte.

Bieloruská vláda dotuje nie len diaľnice , ale aj diaľkovú dopravu. Vlaky sú vďaka vládnej podpore doslova skoro zadarmo. Napríklad 6-hodinová cesta z Vitebsku do Minsku v spacom kupé vyjde na 38 000 rubľov, čo nie sú ani 4 eurá. Ak by ste sa ale predsa rozhodli si spraviť roadtrip podobne ako ja, odporúčam si prenajať auto s bieloruskou značkou, pretože cudzinci musia za používanie diaľnic platiť nemalé peniaze.

Pred vstupom do krajiny budete musieť uzatvoriť povinné zdravotné poistenie vo výške 3€, ktoré sa dá zaplatiť iba v hotovosti, čiže rozhodne majte pre každý prípad so sebou aj nejaké tie eurá.

Marek Paulovič

Marek Paulovič

Bloger 
  • Počet článkov:  5
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Študent, cestovateľ, poväčšine idealista, niekedy brbloš. Na svet okolo seba sa v prvom rade pozerám po svojom, ale nikdy neváham do neho nahliadnuť aj z inej perspektívy. Svet je totiž hneď krajší, keď sa naň pozrieme z rôznych strán. Len škoda, že ľudia si často nevedia zložiť okuliare, cez ktoré sa im na všetko pozerá najpohodlnejšie. Zoznam autorových rubrík:  SpoločnosťSúkromnéCestovanie

Prémioví blogeri

Monika Nagyova

Monika Nagyova

295 článkov
Zmudri.sk

Zmudri.sk

3 články
Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

3 články
Adam Valček

Adam Valček

14 článkov
Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu